Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2024-04-26

KONCERT LAUREATÓW KONKURSÓW PIANISTYCZNYCH

 Koncert symfoniczny 

 KUP BILET

 

 



26 kwietnia 2024 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:00

 

 

Diana Cooper — fortepian

Ivan Shemchuk — fortepian
 

Maciej Kotarba — dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 







 
J. Brahms — Uwertura Tragiczna

W. A. Mozart — Koncert fortepianowy nr 20, d-moll

F. Chopin — Koncert fortepianowy nr 1, e-moll, op. 11
 

PROGRAM    KONCERTU    W    WERSJI    ELEKTRONICZNEJ    -------- >>>    TUTAJ

 


 

Diana Cooper, fot. Bartosz Seifert

Diana Cooper

Laureatka wielu nagród, w tym I nagrody na Konkursie Chopinowskim w Breście, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu i I nagrody na Concurso Internacional de Piano de Vigo, Diana Cooper była zapraszana do występów w różnych miejscach i festiwalach we Francji i za granicą: Festiwal Chopinowski w Nohant, Festiwal Chopinowski w Paryżu, Salle Cortot, Ambasada RP w Paryżu, Festiwal Ysaye w Belgii, Palacio de Congresos w Huesca, Hrvatski dom Split w Chorwacji, Filharmonia Kielecka w Polsce.

Jej działalność koncertowa została wzbogacona o występy solowe z Orchestre Symphonique du Sud Ouest w I Koncercie Chopina, Orchestre Appassionato w XX koncercie Mozarta oraz Orchestre des Lauréats du Conservatoire de Paris w koncercie Schumanna, wykonanym w 2023 roku w Cité de la Musique w Paryżu.

Urodzona w Tarbes (Francja), Diana mieszka obecnie w Londynie i studiuje w Royal College of Music w Londynie w ramach programu Artist Diploma w klasie Normy Fisher. Niedawno dołączyła do organizacji charytatywnej Talent Unlimited, oferującej koncerty w Londynie dla młodych utalentowanych muzyków. Równolegle uczęszcza na drugi kurs Artist Diploma w Conservatoire de Paris (CNSMDP), gdzie wcześniej studiowała u Jean-François Heissera i Marie-Josèphe Jude i ukończyła studia magisterskie w 2018 roku. Podczas pobytu w Paryżu spędziła również trzy lata studiując u słynnej Reny Shereshevskiej w École Normale de Musique, a w 2022 roku dołączyła do Académie Musicale Philippe Jaroussky, doskonaląc swoje umiejętności u Cédrica Thiberghiena.

Diana jest hojnie wspierana przez Fondation de la Banque Populaire, Fondation Safran i Kathleen Trust.

Po wstępnej selekcji w 2021 r. do prestiżowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w kolejnych latach została zaproszona przez Philippe'a Giusiano do udziału w kursach mistrzowskich w Katowicach, a także koncertach w Dworku Chopina w Dusznikach organizowanych przez Fundację Chopinowską.

 

Ivan Shemchuk, fot. Vladimir Dumbrava

 

Ivan Shemchuk

 

Uczęszczał do szkoły muzycznej w Czerniowcach pod kierunkiem profesor Elviry Ryzhonok. Później kontynuował naukę we Lwowie, w Solomiya Krushelnytska Music School pod kierunkiem profesor Ludmiły Zakopets. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie profesora Jarosława Drzewieckiego.
Podczas studiów Ivan otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2015-2017), stypendium Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2014), stypendium Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury (2014-2016) oraz stypendium Mera-Pnefal za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2013-2018).
Ivan doskonalił swoje umiejętności biorąc udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Vera Nosina, Mikhail Voskresensky, Andrzej Jasiński, Sergei Edelmann, Boris Bloch, Igor Tchetuev, Vladimir Vinnitsky, Eugen Indjic, Philippe Giusiano, Dina Joffe, Kevin Kenner, Akiko Ebi i Lidia Grychtołówna.
Ivan otrzymał wiele nagród, takich jak II nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla młodych muzyków Fryderyk Chopin, Rzeszów, Polska (2010), Złoty Parnas na Forum Pianistycznym Bieszczady bez granic w Sanoku, Polska (2014), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Musica Classica w Moskwie, Rosja (2015), Grand Prix na Konkursie dla studentów obcokrajowców w Antoninie, Polska (2017).W 2021 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Henryka Pachulskiego, za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki oraz nagrody dodatkowe w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w polskich filharmoniach. Ivan został wysoko oceniony przez krytyków, którzy zauważyli, że na scenie konkursowej dał się poznać jako pianista niezwykle komunikatywny, oferujący czytelne interpretacje okraszone znakomitym, naturalnym rubato i przepełnione poczuciem komfortu. (Radosław Wieczorek)
Niedawno Ivan otrzymał 1. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Carla Filtscha w Sibiu w Rumunii (2023) oraz 1. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Targu Mures w Rumunii (2023).
W 2020 roku wytwórnia DUX wydała jego debiutanckie nagranie zatytułowane Rachmaninow: Transkrypcje fortepianowe, które przyniosło mu wiele entuzjastycznych recenzji: Ivan Shemchuk ma wigor, błyskotliwość i wrażliwość, ale przede wszystkim oddanie muzyce Rachmaninowa, udaje mu się uchwycić w tym nagraniu ducha oryginalnych utworów przetworzonych przez kompozytora, w atmosferze dramatycznej ewokacji nasyconej nostalgią Rachmaninowa i rozpoznawalnym stylem wielkiej rosyjskiej szkoły wykonawstwa fortepianowego.(Catalin Sava - Cultural Supliment)
Występował jako solista w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Narodowej we Lwowie, Narodowej Operze Rumuńskiej w Jassach, Państwowa Filharmonia w Sibiu, Państwowa Filharmonia w Targu Mures z takimi dyrygentami jak Łukasz Borowicz, Tiberiu Soare, Radu Postavaru, Volodymyr Sirenko, Yury Bervetski, Massimiliano Caldi, Jerzy Salwarowski, Bohdan Boguszewski, Alessandro Cedrone, Ciprian Teodorascu, Kai Buman, Kristof Falise.

 

Maciej Kotarba, fot. Dariusz Kulesza

 

Maciej Kotarba

 

Zdobywca I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim we Wrocławiu. Półfinalista: The Donatella Flick LSO Conducting Competition, X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jeden z szesnastu uczestników I Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Hong Kongu (do którego aplikowało ponad 330 dyrygentów z całego świata). Stypendysta Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich w Lusławicach prowadzonych przez Colina Mettersa.
W czerwcu 2017 roku zadebiutował wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Koncertował z Athens Philharmonia Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną z Ivano–Frankivska, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiej, Częstochowskiej, Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz z wieloma orkiestrami uczelni wyższych w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W lipcu 2023 roku zadebiutował na scenach w Korei Południowej, koncertując w Seulu i Pusan. Dyrygował m.in. Hong Kong Sinfonietta, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz orkiestrami studenckimi Guildhall School of Music w Londynie i Royal Northern College of Music w Manchesterze. Asystował wielu polskim znanym dyrygentom, m.in. Grzegorzowi Nowakowi, Michałowi Klauzie, Warcisławowi Kuncowi, Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu oraz Jakubowi Chrenowiczowi.
Kształcił się pod okiem wielu sławnych dyrygentów. W ramach stypendium studiował w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pobierając nauki od Johannesa Wildnera i Uroša Lajovica. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Collina Mettersa, Michalisa Economou, Yoava Talmi i Rafała Jacka Delektę. Ukończył klasę dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu klasy dyrygentury prof. Warcisława Kunca oraz klasy skrzypiec prof. Eweliny Pachuckiej-Mazurek.

 




Kup bilet






BILETY:

75 zł (bilet normalny)

60 zł (bilet ulgowy)


Przeczytaj również


2024-06-30
Godziny pracy w Filharmonii Kaliskiej w dniach 29.04-03.05

Godziny pracy w Filharmonii Kaliskiej

czytaj więcej



2024-06-06
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncerty edukacyjne z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcej

2024-06-05
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcej



Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP